Sporty ekstremalne stają się coraz popularniejsze nie tylko wśród kibiców takich dyscyplin, ale również dziedziny te stają się pasją coraz szerszego grona osób, które chcą poczuć dreszczyk emocji. Jak sama nazwa wskazuje, sporty ekstremalne wiążą się jednak z dużym ryzykiem, ciągłym pokonywaniem pewnych barier i przekraczaniem granic niemożliwych dla większości osób. Żeby je uprawiać należy wykazywać się nie tylko doskonałą formą fizyczną, ale również mieć sporą i specjalistyczną wiedzę. Co warto wiedzieć o sportach ekstremalnych? Podpowiadamy.
Czym są sporty ekstremalne?
Mimo że nie istnieje ściśle określona definicja sportów ekstremalnych, to jednak za takie dziedziny uznaje się te aktywności, które uprawiane są w trudnych warunkach i są związane z wysokim ryzykiem kontuzji, a także wypadków. Sporty ekstremalne to więc wszystkie te dyscypliny, w których występuje duże ryzyko. Co więcej, wymagają one od sportowców doskonałych umiejętności technicznych, ponadprzeciętnej kondycji fizycznej, a przede wszystkim odwagi i umiejętności pokonywania skrajnych trudności i ograniczeń psychologicznych. Sporty ekstremalne wiążą się również z wysokim wyrzutem adrenaliny i dostarczają mocnych i niezwykłych wrażeń. Obecnie miłośników sportów ekstremalnych jest wielu, jeszcze więcej jednak w Polsce mamy kibiców takich dyscyplin. Bardzo często oglądają oni zmagania swoich ulubionych sportowców. Więcej przeczytasz na stronie na stronie: blog.etoto.pl
Jakie dziedziny zalicza się do sportów ekstremalnych?
Wyróżnia się kilka rodzajów sportów ekstremalnych. Dzieląc je pod kątem miejsca, w którym się je uprawia, wyróżnia się lądowe, powietrzne i wodne dziedziny. Z kolei ze względu na sposób ich uprawiania: motoryzacyjne, z użyciem sprzętu specjalistycznego, a także bez jego użycia.
Wśród lądowych sportów ekstremalnych wyróżnia się wszelkie niebezpieczne aktywności, które nie wymagają jednak przemieszczania się w wodzie bądź powietrzu. Do lądowych sportów ekstremalnych zaliczane są często dyscypliny uprawiane w górach, takie jak jazda poza stokami, heliskiing, snowtubing, ale i speleologię, a także sporty motorowe takie jak motocross, rajdy samochodowe, jazdę na quadach czy nawet kolarstwo górskie.
Do powietrznych sportów ekstremalnych należą z kolei dziedziny takie jak paralotniarstwo, szybownictwo, skoki na bungee, skoki ze spadochronem, motolotniarstwo, loty balonem, lotnictwo, a także pilotowanie samolotów oraz śmigłowców. Czasami do tej kategorii zaliczane są również sporty uprawiane na znacznych wysokościach, które nie są związane z unoszeniem się w powietrzu, takie jak wspinaczka skałkowa czy wysokogórska. Kolejną kategorią sportów ekstremalnych są aktywności w wodzie, czyli morzu, rzekach, jeziorach bądź potokach górskich. Zalicza się do nich surfing, nurkowanie, rafting, kajakarstwo, żeglarstwo, rejsy jachtem, kitesurfing, wioślarstwo, rugby podwodne, hokej podwodny, sporty motorowodne i freediving. Jedną z najbardziej niebezpiecznych dziedzin sportów ekstremalnych jest także alpinizm oraz extreme ironing.